Terapia manualna

Terapia manualna jest formą terapii problemów narządu ruchu. Zabiegi przeprowadzane są za pomocą rąk. Terapia polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Badanie zaczyna się od dokładnego wywiadu. Następnie dokonuje się badania jakości ruchu, zakresów, mechaniki oraz innych czynników. Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji, manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną mechanikę stawów, co prowadzi do zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.

Zalety terapii manualnej

*likwidacja przyczyny bólu

*bezbolesność zabiegu

*krótsze leczenie i szybszy powrót do normalnej aktywności i pracy

Zalecane dla pacjentów

*ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi

*po urazach

*z wadami postawy

Masaż leczniczy

Masaż jest jedną z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych. Ma nie tylko wpływ relaksacyjny na organizm, ale jest również jedną z metod rehabilitacji. Masaż leczniczy ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, powstałych w wyniku zmian przeciążeniowych mięśni i innych struktur anatomicznych, przykurczy mięśniowych bądź też choroby zwyrodnieniowej. Jest również pomocny przy likwidowaniu obrzęków limfatycznych.

Zalety masażu

*relaskuje

*rozluźnia mięśnie

*zmniejsza ból

*poprawia stopień ruchomości stawu


Kinesiotaping

Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Możliwości stosowania to nie tylko fizjoterapia sportowa, ale użyteczność technik w pracy z pacjentem z bólem, obrzękami, efektywna terapia blizn, zastosowanie w terapiach neurorozwojowych dzieci, u kobiet w ciąży, zaburzeniach neurologicznych, terapii pooperacyjnej.

Funkcje

*redukcja bólu

*rozluźnienie napiętych mięśni

*poprawa funkcji grup mięśniowych nadmiernie rozciągniętych

Metoda PNF (Proprioceptywna stymulacja receptorów)

Jest to metoda fizjoterapeutyczna. Jej celem jest ponowna nauka lub odtworzenie konkretnej funkcji ruchowej, utraconej w wyniku choroby. Odzyskanie zaburzonych ruchów otrzymuje się poprzez wykonywanie ruchów trójpłaszczyznowych zgodnych z naturalną pracą mięśni i stawów. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego i przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze. Terapia jest bezbolesna i dobierana indywidualnie.