Fala Uderzeniowa

Nowoczesna nieinwazyjna metoda walki z bólem. Leczenie głównie przewlekłych stanów zapalnych i bólowych układu mięśniowo – szkieletowego. Terapia falami uderzeniowymi wywiera mocny, miejscowy wpływ na organizm. Głębokość penetracji w tkanki oraz szerokie spektrum działania są niespotykane w fizjoterapii stąd jej wysoka skuteczność. Według licznych badań metoda fali uderzeniowej wykazuje niezwykle wysoką skuteczność u pacjentów, którzy wcześniej byli bezskutecznie leczeni metodami zachowawczymi. Bardzo często efekt terapeutyczny uzyskuje się już po 1-2 zabiegach. Ze względu na szybki efekt oraz niską czasochłonność fala uderzeniowa znajduje szerokie zastosowanie także w medycynie sportowej. Najczęściej stosuje się ją na problemy związane ze ścięgnami, więzadłami, ale znajduje również swoje zastosowanie w chorobach kości lub mięśni.

Fala uderzeniowa – Leczenie

*Działanie przeciwbólowe

Polega na dezaktywacji błon komórkowych zakończeń nerwowych podnosząc jednocześnie próg odczuwanego bólu. Dodatkowo zaostrzając chwilowo stan zapalny powoduje miejscowy wzrost stężenia substancji przeciwbólowych, dając po kilku dniach efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych.

*Działanie defragmentacyje

Silna bodźcowość zabiegów umożliwia rozbicie patologicznie powstałych zwapnień oraz zwłóknień. Dlatego jest to niezastąpiona metoda nie tylko w przypadku ostróg piętowych, czy zwapnień barkowych, ale także wszelkiego rodzaju entezopatii.

*Działanie regeneracyjne

Powodując mikrouszkodzenia przyspiesza produkcje kolagenu. Jednocześnie poprawia miejscowo trofikę, zwiększa odżywienie tkanek i przyspiesza usunięcie produktów metabolizmu komórkowego co przekłada się na regenerację tkanek. Jest to nie zwykle istotne działanie, dzięki któremu osiąga się bardzo wysoką skuteczność w terapii np. „łokcia tenisisty”

*Działanie relaksacyjne

Opiera się na rozluźnieniu mięśni, aparatu więzadłowego oraz naczyń krwionośnych na skutek działania fali mechanicznej, która wprowadza do tkanek energię.

Wskazania do terapii falami uderzeniowymi

*zapalenie powięzi podeszwowej,
*ból ścięgna Achillesa,
ostrogi piętowe,
*kolano skoczka (zapalenie więzadła rzepki),
*zespół wierzchołka rzepki,
*zespół brzegu kości piszczelowej,
*ból przyczepu ścięgna podkolanowego,
*zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego,
*ból dłoniowej strony nadgarstka,

*ból w okolicy pachwiny,
*zapalenie kaletki ścięgna Achillesa,
*zapalenia stawu barkowego,
*zmrożony bark,
*zapalenie stożka rotatorów,
*przerwanie pierścienia rotatorów,
*zapalenie kaletki podbarkowej,
*zwapnienia odkładające się w ścięgnach

*zapalenie nadkłykcia kości promieniowej – „łokieć tenisisty”,
*nadmierne napięcie mięśniowe,
*wyrośla kostne małych stawów ręki,
*entezopatie,
zapalenie kaletki krętarzowej,
*przerwanie ciągłości ścięgien,
*utrudnione zrosty kostne.